BASIN ODASI
Haberler

Altunkaya Süt Üretecek

Altunkaya Şirketler Grubu, Gaziantep'te 60 milyon dolarlık yatırımla 6-7 bin büyükbaş hayvanın yer alacağı büyük bir süt çiftliği kuruyor

Mahmood Tea, Mahmood Coffee, Confy, Altunsa markalarıyla Türkiye ve dünya pazarında önemli bir yere sahip olan Altunkaya Şirketler Grubu, yeni yatırımı süte yapıyor. Gaziantep'te kurulan çiftliğine yapılan yatırımın 60 milyon dolara tamamlanması öngördüklerini söyleyen Altunkaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mahsum Altunkaya, buradan elde edilen sütü üretici şirketlere satacaklarının altını çiziyor. Grubun sıvı yağdan kahveye, bebek bezinden konserveye birçok üründe adından söz ettiren ve Türkiye'nin en büyük ihracatçılarından olduğunu belirten Altunkaya, üç yıl önce Şanlıurfa'da 100 bin metrekare kapalı alanda Türkiye'nin en modern dometas serasının ardından süt çiftçiliğine başlayacağını bildiren Mahsum Altunmaya "Gaziantep Havalimanı'na yakın bir bölgede süt çiftliği kuruyoruz. Orada 2 bin büyükbaş hayvan var. Çiftlikte yılsonunda 6-7 bin hayvana ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Türkiye'nin en modern tesislerinden biri olacak çiftliğin, tamamlandığında hayvanlarla birlikte 60 milyon dolarlık yatırım maliyetine ulaşmasını öngördüklerini belirten Altunkaya, halihazırda çiftlikte üretilen sütü Türkiye'nin en büyük süt ürünü üreticilerinden birine sattıklarını kaydetti. Altunkaya, "Tesis tamamlandıktan sonra ileride belki küçük bir mandıra kurarak üretim yapabiliriz" diye konuştu. 

'YÜZDE YÜZ YERLİYİZ' 
Grubun en önemli markalarından biri ve Ortadoğu pazarında pazar lideri olan Mahmood Coffee'nin artık Türkiye'nin en büyük 4 markası arasına girdiğini söyleyen Altunkaya, "Türkiye'de yıllardan beri yabancı markaların hakim olduğu bir kahve pazarı vardı. Biz yüzde 100 yerliyiz. 2006 kahveye bir başlangıç yaptıktan sonra 2007'de önümüze Türkiye pazarında önemli bir konuma gelme hedefini koyduk ve bugün iyi bir noktaya geldiğimizi düşünüyoruz" dedi. 

SABAH GAZETESİ (13.03.2015)