BASIN ODASI
Haberler

GAİB Rekortmen İhracatçıları Ödüllendirildi

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin, 2013 ihracat verilerine göre en çok ihracat gerçekleştiren Gaziantep merkezli beş firması ile birliğin 20 milyon dolar üzerinde ihracat yapan 95 üyesine plaket ve takdirname verildi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından düzenlenen 2013 ihracat rekortmenleri ödül töreni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla gerçekleşti. 1 Şubat 2014 Cumartesi günü Gaziantep’te gerçekleşen toplantı, ocak ayı ihracat verileri ve gelişimine dair basın toplantısı ile birlikte düzenlendi. Toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Fatma Şahin ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İl Protokolü, GAİB Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, Türkiye geneli diğer ihracatçı birliklerinin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile birlikte, bölgenin önde gelen ihracatçı ve iş adamları katıldı. Törende, 2013 ihracat verilerine göre en çok ihracat gerçekleştiren Gaziantep merkezli beş firmaya TİM tarafından ödül verildi.

Yine 2013 yılı verilerine göre 20 milyon doların üzerinde ihracat yapan GAİB üyesi 95 firmaya da GAİB tarafından plaket ve takdirname verildi. Törende ayrıca GAİB tarafından Ekonomi Bakam Nihat Zeybekci ve TÎM Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye günün anısına birer plaket takdim edildi.

Hedef 30 milyar dolar

Güneydoğu Anadolu ihracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, törende yaptığı konuşmada; Suriye’de yaşanan sıkıntılara değinerek, bölge ihracatçılarının sıkıntılı bir dönem geçirdiğini ifade etti. Çıkmaz, şu açıklamalarda bulundu: “Bölgemiz ihracatçıları zor bir bölgede bulunuyor. Sıkıntılara rağmen ihracatımızı yapıyoruz. Türkiye genelinde ve Gaziantep için Irak birinci derecede ihracat yaptığımız ülke. Ancak zaman zaman Irak ile ilgili ihracatta sıkıntılar yaşıyoruz. Ya kapıdaki sıkıntılar ya da gümrükçülerin sıkıntılarından dolayı sorunlar yaşıyoruz. Irak ile ilgili sorunlar için bakanlığımızın kapısını çalmaya devam edeceğiz. 17 Aralık’tan sonra sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Biz bir an önce sağduyunun galip gelerek birlik ve beraberlik içinde bu sıkıntıları atlatmayı düşünüyoruz. İstikrarlı bir hükümet ve ekonomi temennimiz var. Son dönemde kurlarda değişiklikler oldu. Kurlardaki aşırı dalgalanmalardan dolayı yüzemez hale geldik.

Bir an önce kurdaki dalgalanmanın normal seviyelere gelmesini bekliyoruz. Hammadde getiren ihracatçılarımız son derece sıkıntı çekiyorlar. İstikrarın yeniden tesis edilmesi ile önümüzü görebilmek ve yatırımların devam etmesini istiyoruz.

2023 İhracat Stratejisi kapsamında, Türkiye’nin 500 milyar, Gaziantep’in ise 30 milyar dolar hedefi var. Bu rakamları her durumda yakalamaya dair inancımızı ve gayretimizi muhafaza ediyoruz.”

İhracatta 10 kat artış

Toplantıda ihracat verilerini açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep’in son on yada Türkiye’nin ihracat performansını tam ikiye katladığını dile getirdi. Büyükekşi, bu dönemde Türkiye’nin ihracatının yaklaşık beş kat arttığına, Gaziantep’in ihracatının ise yaklaşık 10 kat arttığına vurgu yaptı. Yaşanan her türlü yerel veya küresel sıkıntıya karşılık Gaziantep’in istikrarlı bir şekilde yüksek oranlarda performans artışı gösterdiğini ifade eden Büyükekşi, Gaziantep insanının dinamik yapısının bütün ülkeye örnek olduğunu vurguladı.

 

Kutup yıldızı kent; Gaziantep

Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, ekonomide ülkeler ve kentler arasında büyük bir yarış olduğunu söyledi. Şahin şöyle devam etti: “Hepimiz biliyor ve inanıyoruz ki kentlerin, ülkelerin yarıştığı büyük bir rekabet var. Bu rekabeti yönetebilmemiz için de gücümüzü birleştirmemiz gerekiyor. Gaziantep sıradan bir şehir değil. Bu gazi şehre baktığınız zaman, ipek yolunun bütün renklerini görüyorsunuz. Mezopotamya’nın ve Akdeniz’in bütün faziletini görebiliyorsunuz. Bu topraklardaki en önemli unsur insandır. Aslında kalkınmanın özü de insandır, yani nitelikli insan. Bazı şehirlerin kutup yıldızı olma özelliği vardır. Yaklaşık 11 yıldır alandayım ve rakamların her geçen gün yukarı çıkmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Hep birlikte

GAİB İHRACAT ŞAMPİYONLARI

1. ALTUNKAYA İNŞ. NAK. GIDA TİC. A.Ş.

2. SANKO DIŞ TİC. A.Ş.

3. TAHA KARGO DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

4. YÜKSEL DIŞ TİC. İNŞ. SAN. LTD. ŞTİ.

5. ŞÖLEN ÇİKOLATA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

6. ZER YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

7. GÜLPA PAZ. VE DIŞ TİC. A.Ş.

8. ÖZ ASYA GÜM. ULUSL. NAK. GID. SAN. PET. ÜR.VE DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.

9. NAKSAN PLASTİK VE ENERJİ SANAYİ VE TİC. A.Ş.

10. OBA FOOD GIDA SAN. TİC. A.Ş.

11. NESSAN İNŞ. GIDA NAK. PET. ÜRN. OTOM. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

12. KOKSAN PET VE PLASTİK AMB. SAN. VE TİC. A.Ş

13. ELZEYYUNE TEKSTİL DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

14. KADOOĞLU YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş.

15. SANKO TEKS. İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş

16. UNAT YAĞ GIDA SAN. VE TİC.A.Ş.

17. DURMAZ LOJİSTİK İTH. VE İHR. LTD.ŞTİ.

18. HALİLOĞLU DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

19. SAYINLAR İHR. İTH. VE TİC. A.Ş.

20. MAKBAŞ ALÜMİNYUM PROFİL İNŞAAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

21. ACARSAN MAKARNA UN GID. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş.

22. MUTLU MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.

23. DOST KARDEŞLER TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

24. KARÇAĞ NAK. İNŞ. VE DIŞ TİC.LTD. ŞTİ.

25. KARTAL HALI TEKSTİL SAN. VE TİC A.Ş.

26. ASLANKAYA İNŞ. VE TİC. LTD. ŞTİ.

27. EROL DIŞ TİC. LTD.ŞTİ

28. DİCLE GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

29. SÜPER FİLM AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

30. BEŞLER MAKARNA UN İRMİK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

31. KAPLANLAR TEKSTİL DIŞ TİC.VE SAN. LTD.ŞTİ.

32. GÜLSAN SENTETİK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.

33. NADİR TEKS. DERİ VE YAĞ SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

34. ÖZKAPLAN KARPET İÇ VE DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.

35. EFOR İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.

36. GÜRTEKS PAZARLAMA A.Ş.

37. TİRYAKİ AGRO GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

38. BOSSAN TEKS. İTH. İHR. SAN. VE TİC LTD.ŞTİ.

39. FAMILY PETROL ÜRÜN. VE TARIM ÜR ÜN.İÇ VE DIŞ TİC.LTD ŞTİ

40. MATESATEKS. SAN. VE TİC. A.Ş

41. KADOOGLU İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş.

42. NUR GIDA PETR. ÜRN. ULUS. NAK. MAD TEKS.SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

43. ERUSLU SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİC. A.Ş.

44. SAFYÜN HALI TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

45. BADE DIŞ TİC. A.Ş.

46. BEŞYEM TARIM HAYV. GID. SAN. TİC. AŞ.

47. HAZ GIDA PAZARLAMA İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

48. İPEK YEM VE GIDA SAN. TİC. A.Ş.